Ve středu večer od 18:00 hodin si užijí umění mistrů světa i olympijských vítězů fanoušci v zaplněném velkém sále pražské Lucerny. Už v pondělí odpoledne mohli s elitními boxery Kuby sdílet jednu tělocvičnu někteří čeští boxeři.

Vlastně především zástupci Pražského rohovníku a tři ženy – Jana Prokešová, Kateřina Humlová a Tereza Vaisová.

Nechyběli pochopitelně ani fotografové a jeden zvídavý novinář.

Čeho byli svědky, případně účastníky?

Desetiminutové rozvičky a rozběhání na úvod, po kterém následovalo stínování a poté již nácviky ve dvojicích. Na ně byli všichni připraveni, byť byli Kubánci překvapeni z toho, že mají jejich protivníci vlastní vybavení. „Víte, jaká byla jejich první otázka, když sem přišli?“ zeptal se svých oveček Michal Soukup, reprezentační trenér mužů a také hlavní kouč v klubu na pražském Opatově.

„Jestli máte všichni vlastní rukavice. Važte si toho, co máte,“ odpověděl větami, které nikdo netipoval. Tlumočník ze španělštiny, který na Kubě žil, poté přidal: „Oni zírali i na vybavení tělocvičny, zkoušeli si tatami. Tohle tam nemají.“

„Možná proto jsou tak dobří. Protože jsou zvyklí tvrdě dřít, a ne hledat pohodlí.“

Nácviky zaměřené především na techniku a rychlost ukázali mistrovství kubánských „učitelů“. A také jejich bezprostřednost a pokoru. Erislandy Savón, synovec legendárního Félixe Savóna, a sám úřadující mistr světa v těžké váze neměl problém si jedno kolo střihnout s ještě náctiletým talentem Rohovníku.

Nešetřil ho (silově pochopitelně ano), na druhou stranu se spíše zaměřil právě na rychlost a techniku. A výkon jeho mladého protivníka rostl během 180 sekund vteřiny po vteřiny.

Olympijský šampion a čtyřnásobný mistr světa v polotěžké váze Julio Cesar la Cruz pak proti Vitaliji Bojkovi – mistr republiky ve střední váze 2016 –, a Martinu Podluckému – držiteli domácích titulů v polotěžké váze 2015 a 2016 – proč jej mnozí považují za téměř nepolapitelného a proč bylo tak těžké mu sehnat Lucerny soupeře.

A běda, pokud proti Bojkovi sklouzl na tvrdší duel na krátkou a střední vzdálenost. Hned jej trenér důrazně napomenul a upozornil, co od něj chce vidět – pohyb, rychlost a techniku. Ne přetlačovanou jako wrestlingové žíněnce. Ne, že by mu tato činnost dělala tedy problém, což ukázal při přetlačované s Arlenem Lópezem před samotným tréninkem.

Po nácvicích přišly na řadu kola na pytlích a trenéry vybraní Kubánci pak ještě pilovali detaily na lapách. A i zde se někdy boxeři rozesetí kolem zapomněli a místo bouchání do pytle sledovali lapování zmíněného La Cruze, Osleye Iglesiase Estrady či Yoandrise Toirace.

Posledně jmenovaný poté ukázal zdravé sebevědomí mixovaného s pokorou a slušností vystihující chování celé kubánské výpravy. „Mihaie Nistora respektuji, bude to kvalitní protivník. Ale neviděl jsem ho nikdy boxovat a ani jej nebudu studovat. Pojedu si to svoje a doufám, že to bude pěkný zápas,“ řekl krátce ke středečním souboji s „Rumunským Tysonem“, který jako jediný dokázal porazit před limitem současného krále těžké váhy mezi profesionály Anthonyho Joshuu.

Lázaro Álvarez Estrada, který se v Lucerně poměří ve váze do 60 kg se Slovákem Martinem Parlagim, následně převedl gesto, za který si vysloužil potlesk všech přítomných.

Tak dlouho sledoval na jednom z pytlů benjamínka pondělního tréninku, syna jednoho z místních návštěvníků, až jej obdaroval svými vlastními rukavicemi. Když se pak šťastný capart běžel pochlubit s dárkem za svým otcem, ten mu poradil, aby si je nechal podepsat. Mladá boxerská krev byla ale tak zmatená, že se chtěla kubánské hvězdě podepsat sama a rukavice jí vrátit.

Až poté došla s „trofejí“ za sedícím boxerem, která se s ním vyfotila, a ještě mu napsala na rukavice věnování. Asi až za pár dní klučinovi dojde, že právě dostal dárek a autogram od trojnásobného mistra světa a dvojnásobného bronzového medailisty z olympijských her.

Nepřímo tak odstartoval dění následující – po skončení tréninku totiž některé Kubánce obsypali další čeští boxeři se svými proprietami a prosbou o autogramy.

V úterý už ale postupně bude pohoda přecházet do napětí a bojové nálady. Po vážení a tiskové konferenci s vybranými boxery už bude zbývat jen pár hodin do středečního galavečera mezi výběrem Evropy a Kubou.

I když… u Kubánců si tak nějak můžete být jisti, že v taneční a uvolněné náladě vydrží i nadále.

NOVINKY A INFORMACE O VSTUPENKÁCH NA SOUBOJ EVROPA VS. KUBA NALEZNETE ZDE!

AKTUALITY SLEDUJTE TAKÉ NA NAŠEM FACEBOOKU ZDE!

VŠECHNA VIDEA Z PONDĚLNÍHO TRÉNINKU KUBÁNSKÉ REPREZENTACE NALEZNETE ZDE!