Kdo, že reprezentoval český ženský box, ve kterém se letos bojuje v seniorské kategorii již také na 3x3 minuty? O tom více na následujících řádcích od trenéra Kamila Černého.

Do Maďarska s námi odjely Jana Prokešová (váha d 51kg), Petra Laštovková (51kg), Nela Freiherrová (51kg), Kristýna Tekielová (57kg), Petra Šimáčková (57kg) a Alena Navrátilová (60kg) právě v kategorii Elite (ženy), v juniorské pak nadějná Lenka Bernardová (54 kg).

Všechny zmíněné v sobotu ráno zodpovědně navážily, prošly lékařskou prohlídkou a hned na to proběhlo losování.

Jako první se představila nejmladší Lenka Bernardová proti Polce Dominice. Lenka je velmi dobře technicky vybavená boxerka, ale bohužel proti své soupeřce nestačila fyzicky a své utkání prohrála.

Janče Prokešové byla nalosována soupeřka z Maďarska Rita Siposiová. Jana svůj duel nekompromisně ovládla. Příliš zbytečně neinkasovala, a naopak připravenými dlouhými direkty a následným tlakem na krátkou vzdálenost soupeřku fyzicky zničila a ve druhém kole ukončil duel ručník z červeného rohu.

Jana si následně trochu postěžovala, „že si ty tři trojky prostě nezkusí“, nicméně jí chválíme za předvedený výkon a jen tak dál směrem k těžším soupeřkám.

Ve druhé skupině stejné váhy byla Petra Laštovková nalosována rakouské soupeřce Katharině Litschauerové. Proti velmi nepříjemné boxerce podala rovněž výborný výkon. Všechna tři kola odboxovala Petra ve velmi vysokém tempu, které sama udávala. Hodně zpřesnila své kombinace, a především hákem za přední ruku po zkrácení přes zadní direkt soupeřku vyčerpávala. Petra svůj duel vyhrála a postoupila do finále, kde narazila na krajanku Nelu Freiherrovou, která rovněž své první utkání zvládla a zvítězila.

Nelle los přiřknul soupeřku ze Slovenska, Marii Balážovou. Přestože Slovenka na Nelu vběhla bez respektu, tak naše boxerka z ústupu perfektně zachytila většinu jejích výpadů a nekompromisně z úniků vlevo i vpravo soupeřku kontrovala. Přestože jí ve třetím kole trochu docházely síly, zvládla i to a po zásluze vyhrála. Podotýkám, že velmi překvapila a zaslouží také pochvalu.

Dalším dvěma Češkám se tolik nedařilo a Kristýna Tekielová i Petra Šimáčková v kategorii do 57 kg své zápasy prohrály. Kristýně zápas proti tvrdé Polce Anetě Rygielské vůbec nevyšel a šrámy, které si z utkání odnesla, jí nedovolily boxovat ani druhý den.

Petra Šimáčková narazila rovněž na velmi tvrdou boxerku z Polska Annu Góralskou. Ta byla v zápase dominantnější a přesnější. Petra, přestože byla větší, dovolovala soupeřce zkracovat vzdálenost a nedařilo se jí zachytit její nástupy.

Jako poslední z našich nadějí se v sobotu představila Alena Navrátilová ve váze do 60kg. Proti ní se postavila rakouská boxerka Irine Friedelová. Soupeřka Alči byla o něco větší a utkání začala velmi zostra.

Aleně se bohužel začátek nedařil zachytit a inkasovala jak z Irininých dlouhých direktů, tak i z následného zkrácení. Ve druhém kole se naší boxerce dařilo více soupeřku přečíst a lépe cílit údery. Třetí kolo se zvrátilo ve prospěch Aleny, ale ne v takovém poměru, aby to stačilo na zvrácení bodové porážky. Přesto je třeba vyzdvihnout skvělou úroveň duelu, který Alču posunul vpřed především psychicky, což ostatně potvrdila už o den později.

V neděli absolvovala Lenka Bernardová již pouze domluvený sparing. Jak už jsem zmiňoval, ve finále kategorie do 51 kg na sebe narazily Nela s Petrou, a přestože měly jasné instrukce se zbytečně nezranit, tak ani jedna utkání nevypustila a obě předvedly výborný výkon.

Trochu dle předpokladu zvítězila Petra, která je o malinko silnější v úderu, a to se hlavně v závěru projevilo coby rozhodující faktor. Nela nicméně potvrdila svou sílu v technice, práci na nohou a hlavně skvělém postřehu a rychlých očích.

O třetí místo se ve své váze utkala Petra Šimáčková s Maďarkou Zsofiou Gyuránovou. Petra po zlepšujícím se výkonu od prvního kola postupně soupeřku přeboxovala, udržela na vzdálenost, a přestože z počátku utržila několik nepříjemných háků ze zadní ruky, tak tento zápas vyhrála. Vzhledem k výkonu z prvního utkání se Petra také zlepšila, což musíme hodnotit pozitivně.

Na závěr turnaje nastoupila Alena proti další Maďarce Flóře Tarové. V tomto utkání byla Alča dominantnější boxerkou, zpřesnila údery, a především je daleko promyšleněji zasazovala. Daleko lépe mohla rozvrhnout síly, což ji sama soupeřka trochu umožnila a tím mohla také své tempo až do závěru třetího kola stupňovat. Utkání zvládla výborně a zaslouženě zvítězila.

Je třeba ještě zmínit ocenění pro Petru Laštovkovou, která byla vyhlášena jako jedna ze dvou nejlepších boxerek turnaje.

Celé výpravě bych chtěl poděkovat za úspěšný výjezd, holkám za výkony, Radkovi Semanovi za spolupráci a pomoc s tím babincem, Janče Prokešové za dobrou náladu. Je na čem pracovat a mnoho co ladit, tak jedem dál!

Kamil Černý, reprezentační trenér žen ČR