„Nikdy jsme neřekli, že chceme kontrolu nad celým světem boxu. Jen jsme chtěli otevřít všem dveře na olympijské hr, protože tak by to mělo být. Nikdo by neměl stát v cestě sportovcům za jejich sny,“ pronesl tchajwanský funkcionář na tiskové konferenci v Číně.

Právě tam o uplynulém víkendu domluvil spolupráci AIBA s obřím internetovým portálem Alibaba.com patřící čínskému miliardáři Jacku Maovi (Ma Yun). „Jde o další krok vpřed. Čína je otevřená pro náš sport, navíc ho miluje i prezident Si Ťin-pching,“ vysvětloval tento svůj krok Dr. Wu.

Podobný krok – expanzi na obří čínský trh – před ním přitom učinila už předloni profesionální federace IBF, která zde školí trenéry i funkcionáře a nedávné také další z top 4 profi federací WBO. Navíc zde už nějakou tu dobu hodně aktivně působí také velezkušený promotér Bob Arum a jeho stáj Top Rank.

Alibaba.com už v posledních měsících podepsala smlouvu pro streamové vysílání NFL (liga amerického fotbalu) na čínský trh, sponzoruje MS ve fotbale, spolupracuje také s Mezinárodní basketbalovou federací (FIBA). Místní vláda předloni uvedla, že chce do sportu vlít do roku 2025 přes 760 miliard dolarů.

Právě v tomto odvětví totiž nyní Si Ťin-pching a spol. vidí hlavní způsob propagace a následného zisku pro svoji zem. Ostatně o této stategii se již nějaký ten pátek přesvědčují také Češi především skrze tuzemský fotbal.

„Si Ťin-pching nyní dává přednost fotbalu, chce ho dostat mezi elitu. Ale to ničemu nevadí. My si počkáme a pak se uvidí, co bude s námi. Vše ale děláme pro dobro našeho sportu, nejde o získání moci a nadvlády nad ním,“ zopakoval na závěr Dr. Wu.