V mezinárodní konkurenci se neztratili ani čeští zástupci.

Ve finálových bojích nejprve ve váze do 57 kg Rudolf Mirga nepochopitelně prohrál s Denisem Berišem z Rakouska, což je první a také poslední česká stříbrná medaile v kategorii kadetů. Zlato (v ringu A) vybojoval ve váze do 75 kg Pavel Nevečeřal po výhře nad Polákem Dominikem Kowalem, ve váze do 80 pak Míra Krupa zdolal dalšího Poláka Jakuba Piecucha. V ringu B si poradil Miloš Beránek ve váze do 66 kg nad opět polským rivalem Kamilem Majdanskim, Dominik Gloser zdolal Němce Cana Krasnyho a Alex Vančura Poláka Kaspera Chmielczyka. Pro bronz si ve váze dojeli ve váze do 50 kg Dominik Štěpánek a ve váze do 60 kg Jiří Janoušek.

Reprezentace žáků získala celkem devět medailí, když bronz vybojovala Michaela Brančíková, stříbro pak Tomáš Odložilík, Tomáš Bažo, Michal Láník, zlato Robin Tokár, David Popovič, Nikolas Gábor, Denis Porubský a Martin Balog.

Všem klukům a dívkám gratulujeme za předvedené výkony a k jejich úspěchům.

Trenéři Martin Svoboda a Petr Sušil

Pět zlatých pak vezou domů také český reprezentační výběr žen. O tom ale více níže.

VIDEA Z CELÉHO PROGRAMU TURNAJE NALEZNETE ZDE!

Ve čtvrtek večer 15. června se vydala česká výprava ženské reprezentace na mezinárodní turnaj do slovenského Klinu. K našim východním sousedům jsme vyrazili v tomto složení: Viktorie Jílková (do 33 kg, školní mládež), Lucie Galeková (do 54 kg, školní mládež), Lenka Bernardová (do 52 kg, juniorka), Jana Prokešová (do 48 kg, ženy), Petra Laštovková a Nella Freiherrová (do 51kg, ženy) a samozřejmě nechyběla ani Alena Navrátilová (do 60 kg, ženy).

Hned v pátek vstoupily do turnaje Lenka Bernardová a Nela Freiherrová.

Lenka se utkala s Georgií Rossiovou z Itálie. Soupeřka byla nepříjemná, Lence se zpočátku nedařilo zachytit její nástupy a inkasovala několik tvrdých úderů. Ve druhém kole se podařilo tempo srovnat a Lenka začala těžit ze svých úniků a následných kontrů z osy.

Přestože soupeřka v tempu nepolevila, naší bojovnici se dařilo lépe držet vzdálenost a přesněji zasahovat. Jak sama po utkání naznala, bylo velmi fyzicky náročné, o to cennější pak výhra 2-1 na body je.

Nela se utkala se soupeřkou ze Srí Lanky J. A. D. A. Jaysingheovou. Podle mne předvedla nejlepší výkon sezony, bohužel s trpkou příchutí porážky. Nela výborně zachytila nástup soupeřky a nedovolila jí tvrdé zásahy, které měla v úmyslu. Dobře pracovala na nohou a snažila se soupeřku držet na distanc.

To se jí ne až tak dařilo, protože soupeřka neustále tlačila a obě se dostávaly do klinčů. Tento styl naší boxerce příliš nesedí, nicméně se z našeho pohledu zdálo, že se jí daří čistěji a především přesněji zasahovat. Výrok rozhodčích je ale nakonec 2-1 na body ve prospěch soupeřky. Pro mě je s ohledem na její další vývoj především důležitý výkon a s ním jsem spokojený. Je třeba se dál zaměřit na detaily v tréninku a nenechat se otrávit.

V sobotu se představily ve svých semifinálových duelech Lenka Bernardová, Jana Prokešová, Petra Laštovková i Alena Navrátilová.

Lence los přidělil do druhého kola Slovenku Rebeku Skopálovou. Soupeřka se ukázala jako méně zkušená, a přestože se snažila být velmi aktivní, tak i díky výškovému rozdílu si s ní Lenka velmi snadno poradila a v tréninkovém tempu zvítězila jasně 3-0 na body.

Petra Laštovková nastoupila proti Polce Jasmině Zapotoczné. Petra je velmi kvalitně fyzicky připravená, nicméně jí v zápase zradila příprava útoků a příliš inkasovala. Soupeřka maximálně využila své výškové převahy, Petřiny útoky se jí dařilo blokovat a sama být v kontrech úspěšná. Naše boxerka nic nevzdala a všechna tři kola odboxovala ve velmi vysokém tempu. Bohužel nakonec prohrála 0-3 na body.

Jana Prokešová, rodačka ze Strakonic, se postavila proti A. A. K. Nilminiovou ze Srí Lanky. V tomto těžkém zápase se Janě podařilo opět projevit rostoucí technicko-taktickou kvalitu. Výborná práce na nohou nedovolila soupeřce přesnou přípravu, naopak sama Jana byla přes vysoké tempo velmi pozorná a v kontrování úspěšná. Až na krátké momenty vutkání dominovala, předvedla kvalitní výkon a zaslouženě zvítězila 2:1 na body.

Soupeřkou Aleny Navrátilové byla další boxerka z exotické Srí Lanky – D. A. Dulanjaniová. Vstup do utkání tentokrát vyšel Aleně na jedničku a oproti předchozím utkáním byla velmi úspěšná v předcházení soupeřky dlouhými direkty, které byly i dostatečně razantní. Tato taktika se ukázala jako ideální. Když se Aleně začalo navíc dařit povolení či únik a následné vrácení se s úderem, tak na to soupeřka nezvládala reagovat. Přestože stál Álu tento duel hodně sil, zaslouženě zvítězila 2-1 na body.

Do nedělního finále se probojovali neb byly nalosovány: Viktorie Jílková, Lucie Galeková a k nim postoupivší Lenka Bernardová, Jana Prokešová a Alena Navrátilová.

Malá Viky čekala na svůj zápas nervózně dva dny a nastoupila proti nejmladší dceři samotného pořadatele Petera Triebela. Hned v úvodu projevila Viktorie převahu a viditelným rozdílem zvítězila ve druhém kole, kdy její soupeřka do třetího již nenastoupila. Viktorie tak získává první zlatou medaili pro český tým.

Lucii Galekovou čekal finálový boj se Sophií Obstovou z Německa. Od prvních chvil zápasu se boxovalo v tempu Lucky, která diktovala pohyb po ringu. Dobře umístěnými direkty držela soupeřku na vzdálenost. Lucka se dobře pohybovala a dokázala soupeřku zasahovat i v dalších kombinacích. Také ona tak mohla oslavit zasloužený triumf.

Lenka Bernardová se ve finále utkala s Polkou Roksanou Wierzbickou. Nástup sice opět naše boxerka lehce zaspala, ale tentokrát včas zareagovala, zlepšila práci na nohou, opět se jí dařilo unikat a zasahovat čisté zadní údery. Polka byla velmi aktivní, ale Lenka ji uhlídala a částečně boxem z ústupu dovedla utkání až k vítězství. Třetí finále a třetí zlato pro naše boxerky.

Bezpochyby nejžhavějším želízkem v ohni se stala Janča Prokešová, které los do finále přisoudil německou medailistku z mistroství Evropy Annemrie Starkovou. Obě soupeřky vlétly do utkání s velkým nasazením a výměna střídala výměnu.

Janča byla hned od začátku o něco přesnější než soupeřka, kterou předcházela, případně se včas po povolení vracet a bodovat. Německá boxerka byla velmi dobře kondičně připravená, ale soupeřku vyčerpat nedokázala. Duel to byl nesmírně vyrovnaný, nakonec ale s vítěznou tečkou pro Janu, která si pro triumfu 2-1 na body připsala hodně cenný skalp.

Jako poslední v turnaji absolvovala svůj finálový souboj Alena Navrátilová. Proti ní se postavila Anna Starovojtovová z Litvy. Aleně se vstup do utkání celkem vydařil, ale inkasovala bohužel několik dost tvrdých úderů na břicho a hlavu. Stejně jako v prvním souboji turnaje pak byla úspěšná při boji na střední a dlouhou vzdálenost.

Klíčový byl ale především její pohyb. Soupeřka každé zastavení tvrdě trestala a využívala svých silových dispozic. Celý duel byl nesmírně vyrovnaný, ale očekával jsem, že v tomto zápase Ála nezvítězí. Opak byl pravdou a Alena vyhrála 2:1 na body.

Celkové summery našich dívek tak činí: 5 finálových zápasů, 5 výher!

Na závěr bych chtěl bych všem holkám poděkovat za úspěšnou reprezentaci, práci a čas který boxu věnují. Málokdo tuší, co je to za dřinu a trápení. Respekt dámy! Přes porodní bolesti, které vypadají, že jsou na ústupu, mám pocit, že se dílo začne dařit a český ženský box se bude dále zvedat. Je před námi ještě mnoho práce a nejspíš i slz, ale bez toho to zkrátka nejde. Chtěl bych na závěr poděkovat kolegům Radkovi Semanovi a Lubošovi Lacinovi za spolupráci a vyzdvihnout činnost, kvalitu a vůli spolupracovat oddílu Fight Pro Strakonice a místnímu kouči Michalu Frčkovi. Jen tak dál a jedeme!

Kamil Černý, reprezentační trenér žen