Pokud chcete patřit do olympijské rodiny, musíte zároveň spadat pod WADA. Jenže AIBA měla právě s plněním antidopingových pravidel v posledních letech problémy. A jak WADA, tak hlavně MOV (Mezinárodní olympijský výbor) už docházela trpělivost.

Spory vrcholily v únoru, kdy se dostal do čela asociace kontroverzní uzbecký funkcionář Gafur Rachimov, který byl dlouhé roky pravou rukou sesazeného prezidenta Dr. Wu Čching-Kua. A MOV do Lausanne vzkázal, že pokud se nezačne pracovat na změnách – mimo jiné finančních a také v antidopingovém programu – může klidně amatérský box chybět na hrách v Tokiu 2020.

Nyní AIBA úspěšně splnila první podmínku MOV, respektive jejího šéfa Thomase Bacha. „Být v souladu s MOV je pro nás velkým úspěchem a dokazuje to naši vůli posunovat organizaci stále vpřed. Věříme, že to je první krok, který pomůže k tomu, aby byl olympijský box vnímám coby čistý sport,“ řekl výkonný ředitel AIBA Tom Virgets.

Snaha AIBA je o nesmírně důležitá. Příští světový šampionát totiž pořádá ruské Soči. A že RUSADA (ruská antidopingová agentura) stále nemá certifikát WADA, není třeba dodávat. Navíc se letos v této zemi koná také Univerziáda.

„S WADA již řešíme vše podstatné, aby byl během mistrovství světa zajištěný funkční antidopingový systém. S RUSADA, nebo bez ní,“ dodal Virgets.

To ale není všechno, AIBA sama měla máslo na hlavě. Nedávno vyšlo najevo, že v roce 2016 se v olympijském boxu po celém světě objevilo 35 porušení antidopingových pravidel. To zařadilo tento sport na deváté místo v hodně nelichotivém žebříčku.

AIBA tak nyní pracuje na úpravě vlastních antidopingových pravidel a také připravuje vlastní vzdělávací program pro všechny členské federace.