56 boxerů v osmi vahách a 32 boxerek v sedmi váhových divizích. To je poslední aktuální nominace před dnešním ranním (od 9:00 hodin) vážením a odpoledními úvodními vyřazovacími boji (od 17:00 hodin) na severu Čech.

MUŽI:

Zajímavě vypadá už první váhovka, do 56 kg. Mirek Gorol, Ivan Pavljuk a Daniel Freiherr jsou zárukou kvality. Posledně jmenovaný má jako jediný domácí seniorský titul, ovšem ve váze do 52 kg. Gorol loni v Ostravě kvůli problémům s vahou nakonec do bojů nezasáhl. O to větší motivaci bude mít jistě tento medailista z ME kadetů a juniorů letos.

Také váha do 60 kg slibuje pěkné bitvy mezi mladými dravci v čele s Arturem Šachbazianem a Jakubem Šudou.

Ve váze do 64 kg, kde chybí největší hvězda a obhájce Pavel Polakovič, plní roli prvního nasazeného reprezentant Petr Novák a bude zajímavé, zda mu někdo dokáže překazit cestu za premiérovým seniorským titulem.

Také váze do 69 kg chybí její největší hvězda. Stejně jako loni se nepředstaví Zdeněk Chládek, který se zranil na nedávném turnaji v německém Chemnitzu.

„Ve vyhraném finále jsem utrpěl zranění roztrženého obočí a dle doktora se to během tak krátké doby nemělo šanci zahojit. Po konzultaci s trenérem a vedením ČBA jsme se rozhodli, že letos MČR vynechám a budu se soustředit na vrchol podzimu, kterým je mistrovství EU, které startuje už za měsíc,“ řekl Czechboxing.cz Chládek.

Osmadvacetiletý olympionik z Londýna 2012 zároveň dodal, že s celou rodinou – tedy manželkou a čerstvě narozeným synem – dorazí do Děčína na sobotní finálové boje. Do nich určitě neproniknou oba loňští finalisté. Mladý David Kotrč taktéž kvůli zranění chybí, Martin Prázdný se posunul o váhu výše. A tak se největším favoritem na titul rázem stal Václav Zadák.

Střední váha do 75 kg? Pořádně nabitá. Jen posuďte. Bojovník Vazír Garajev, vracející se válečník Vladimír Lengál. Už zmíněný loňský šampion „69“ Prázdný a obhájce titulu Miloš Bartl. „Jsem připravený a chci titul obhájit, o tom nepochybuj,“ vzkazuje kladenský levák, který si loni v listopadu zaboxoval v pražské Lucerně na klání Evropa vs. Kuba. Mimochodem, toto setkání bude mít za dva měsíce pokračování. Ale o tom jindy…

Také váha do 81 kg vypadá skvěle. Kamil Hladký, Vitalij Bojko, Lukáš Fajk a Jan Mužik. Elitní čtyřka, kterou ale mohou další čtyři jejich rivalové zle potrápit.

„Těším se na obhajobu. Získat titul byl můj sen a nechci o něj přijít. Moc jsem toho poslední dobou neodboxoval, ale o to více se těším do ringu. Souhlasím, že naše váha je možná nejtěžší ze všech, na druhou stranu, získat titul proti slabým soupeřům, to by nikoho netěšilo. Makal jsem v přípravě poctivě, takže věřím, že ten nejlepší z nejlepších budu já,“ vzkázal ještě z Ostravy Mužik.

V těžké váze do 91 kg je hlavním favoritem vycházející hvězda českého boxerského nebe Jiří Havel, který je zařazený mimo jiné také do olympijského programu Českého olympijského výboru (ČOV). Cestu za obhajobou titulu mu budou chtít ztížit především prostějovští Ján Pavel a Tomáš Ivachov, předloňský vice-mistr, a klatovský Daniel Broža.

Ani supertíha nad 91 kg by nudit neměla. Obhájce – Adam Kolařík z Třeboně – bude čelit několika nepříjemným soupeřům v čele s talentem Filipem Dümontem a vracejícím se Lubošem Veleckým. „Mám ze seniorských šampionátu bronz a stříbro. Chci zkompletovat sbírku medailí,“ pronesl před šampionátem dvaatřicetiletý svěřenec Rudy Kraje, který se na MČR kvalifikoval dvěma knockoutovými výhrami v posledních dvou týdnech.

V Děčíně na něj ale čekají daleko tvrdší oříšky k rozlousknutí.

ŽENY:

Hned první vypsaná váha mezi ženami – do 51 kg – slibuje pořádnou show. Vždyť se v ní sejdou hned tři reprezentantky – obhájkyně zlata Nela Freiherrová, loni stříbrná Jana Prokešová a bronzová Petra Laštovková.

Že budou brát medaile i letos, byť jim cestu chce znepříjemnit kvarteto vyzývatelek, pochybuje málokdo. „Ano, vnímám to podobně. Loňské výsledky ukázaly, že jsme dost vyrovnané, uvidíme, jak to dopadne letos,“ řekla Laštovková, která loňský bronz oplakala a letos přijede na sever Čech coby členka Pražského rohovníka reprezentačního trenéra Míti Soukupa.

„Bohužel, moje váha se opět neotevřela, ale to jsem čekala. V boxu se může stát cokoliv, uvidíme, jak to dopadne. Myslím, že všechny přijedeme na šampionát maximálně připravené. Já se na něj chystám od začátku sezony s trenérem Michalem Frčkem, máme za sebou soustředění na Šumavě a poté několik přípravných zápasů,“ přidala Prokešová.

A co na to obhájkyně? „To, že jsme papírově nejzkušenější, nemusí nic znamenat a já nerada podceňuji nebo přeceňuji. Jak soupeřky, tak sebe. Moc se ale do Děčína těším, mám rada celkově atmosféru šampionátu. Nervozita? Zatím ji nepociťuji, ale obhájit titul samozřejmě chci a udělám pro to maximum,“ zaznělo od Freiherrové.

Váha do 54 kg je naproti tomu naprosto otevřená a už nyní je jisté, že v ní poznáme novou šampionkou. Ze šesti nominovaných boxerek výrazně nepřevyšuje soupeřku ani jediná, což znamená, že se máme nač těšit i zde.

Podobně otevřená je také váha do 57 kg, kde bude určitě silná další zástupkyně Pražského rohovníka Nikola Spáčilová a také Lenka Volejníková. Svěřenkyně Daniela Táborského, který musel loni ukončit vlastní kariéru, si nedávno odbyla reprezentační premiéru na galavečeru v Nizozemí. A přestože prohrála s výrazně zkušenější soupeřkou, rozhodně ostudu neudělala.

Ve váze do 60 kg je při neúčasti Kateřiny Humlové největší favoritkou její loňská finálová soupeřka Alena Navrátilová. Svoji kůži ale nehodlají dát zadarmo ani její rivalky Hana Puchtová, Dominika Čiklová, Marie Shpak a Markéta Kostrouchová, další to Táborského svěřenkyně. Ta se pro debut v boxerském ringu (má zkušenosti z kickboxu) rozhodla přesně před týdnem. O víkendu zvítězila na Oblastním kole a nyní se pokusí dotáhnout zajímavý příběh do konce.

Váha do 69 kg? Tatiana Manďáková, zkušená Barbora Píšová, Linda Dostálková a plzeňská Denisa Pauerová budou dělat všechno pro to, aby zkomplikovaly cestu za dalším domácím titulem nejúspěšnější české boxerce Martině Schmoranzové.

„Do Děčína se moc těším. Za zdejší klub boxuji, takže bych měla mít domácí atmosféru. Turnaj ve Španělsku, který byl krásný a kam bych se klidně hned vrátila, mně naladil naprosto parádně. Jen na republice nechci stříbrno, které jsem získala tam, ale zlato,“ varuje své soupeřky na dálku jednatřicetiletá rodačka z Rakovníka.

Ze svého věku, kdy je už mnohdy o deset let starší než soupeřky, si ale nic nedělá. „S ohledem na to, jak dlouho jsem v reprezentaci, tak veteránkou vlastně už asi jsem. Ale zatím si tak nepřijdu, ve světové špičce jsem tak někde uprostřed, takže ideální stav,“ přidává k tomuto tématu s úsměvem.

Ve váze do 75 kg jsou zatím přihlášeny tři boxerky, v té do 81 kg pak pouze dvě, což znamená, že se sice Bára Suchánková s Vendulou Kučerovou sice utkají, ovšem nepůjde v jejich případě o titul. Což čtvrtou svěřenkyni Táborského (ten má ještě ve váze do 51 kg Annemarí Krčkovou) hodně mrzí.

A nejen jí. „Mě také. Vendy maká, boxu hodně obětuje a na MČR se připravovala opravdu tvrdě. Zkoušel jsem obvolat všechny u nás i na Slovensku, bohužel velké holky nejsou. Zaboxují si v sobotu zápas mimo medailový program, protože chci, aby se ukázala a předvedla reprezentačním trenérům. Protože případné zápasy na mezinárodní scéně jsou šancí, jak by si mohla zaboxovat a získat zkušenosti,“ zaznělo od pětadvacetiletého pražského obra.

Jak vlastně téměř metrákový chasník zvládá svůj „babinec“? Nepřerostl mu již trochu přes hlavu? „Dávno,“ usmívá se. „Sám si říkám, čím to je, že mám v klubu tolik šikovných holek. Asi vím, jak na ně, i když to skoro vypadá, jako bych byl zženštilý,“ přidává.

Následně už vážně zakončuje: „Expert na trénování žen? Zní to dobře, ale nevím, jestli bych řekl expert. Když jsem pracoval se svoji bývalou reprezentantkou Kačkou Csicsaiovou, tak jsem načítal hodně věcí ohledně trénování žen, o jiném přístupu a o psychologii. No a asi to celkem funguje, byť to není úplně jednoduché. Přece jen u kluků zjistíš, jak na ně a je to u nich docela stálé. U holek je chování téměř každý trénink jiné.“

Jak se bude dařit coby kouči jemu, reprezentačnímu trenérovi Soukupovi a dalším týmům, to začneme zjišťovat od dnešního odpoledne. Každý den je naplánovaný start bojů od 17:00 hodin, sobotní finále se bude jako již tradičně konat formou galavečera.