Prozatímně vedl AIBA od loňského odstoupení kontroverzního tchajwanského funkcionáře Dr. Wu Čching-Kua Ital Franco Falcinelli, ten ale z osobních důvodů již předem avizoval, že se bude nadále věnovat jen vedení evropského boxu.

Do čela AIBA se tak postavil Uzbek Gafur Rachimov, který je služebně nejdéle sloužícím místopředsedou. Řádné volby proběhnou na kongresu, který bude od 1. do 4. listopadu hostit Moskva.

Zda se bude Rachimov, který má za sebou taktéž kontroverzní minulost kvůli údajnému napojení na mafii ve své zemi (nikdy mu nebylo nic dokázáno), ucházet o post prezidenta AIBA nastálo, zatím není jasné.

„Jsem přesvědčený, že dostane federaci tam, kde si zaslouží být,“ vzkázal svému nástupci Falcinelli. Dle zákulisních informací měl bývalý prezident Dr. Wu v hlavě plán s dosazením do role jeho nástupce Ukrajince Vladimira Klička. Ten ale nevyšel. Prozatím.

„Kličko by musel mít podporu své národní federace. V Dubaji se o něm ale moc nemluvilo, dle mne šanci nemá,“ řekl k tomuto tématu prezident ČBA (České boxerské asociace) Svatopluk Žáček, který se summitu zúčastnil společně s českým rozhodčím a předsedou Dozorčí komise ČBA Pavlem Hynkem.

Na kongresu se řešily i další záležitosti. Mezi jinými také čestné prezidentství pro Dr. Wua, které mu bylo nabídnuto výměnou za jeho odstoupení z funkce. Dohoda ale zněla tak, že bude do funkce navržený, nikoliv zvolený.

A to se také stalo. Návrh sice proběhl, nikdo pro stále ještě člena Výkonného výboru MOV (Mezinárodního olympijského výboru) ruku nezvedl. „Je to dobře. Dostal AIBA na pokraj bankrotu a ještě by za to měl být 'odměněný'?“ souhlasil s rozhodnutím svých kolegů Žáček.

AIBA v Dubaji řešila vedle finanční zprávy, dle které je organizace zajištěná (srovnání pohledávek zajistil právě Rachimov), především rozdělení olympijských kvót pro box na hry v Tokiu 2020.

MOV touží po rovnoprávnosti žen také v boxerském prostředí, problémem ale je, že kvalita ženského boxu není taková jako ta mužského. Respektive mužů je v boxu daleko více než žen.

Dle návrhu MOV by mělo v Tokiu být pouze osm mužských váhových kategorií (z deseti) a pět ženských. V tu chvíli by se poměr změnil z 250 ku 36 na 206 ku 80.

AIBA by ráda zachovala deset mužských kategorií při návrhu pěti ženských s tím, že mužů by startovalo 226 a žen 60. To znamená, že by ve vahách bylo jen 12 boxerek a v tom případě by se bojovalo také o bronz (tak, aby pro nasazené bojovnice jedna výhra nebyla zárukou medaile).

U mužů by se osekaly váhy od kategorie do 52 kg do polotěžké (do 81 kg), kdy by se v každé stáhl počet boxerů o čtyři. Návrh AIBA by korespondoval s procentuálním navýšením ženských sportovkyň v rámci celé olympijské rodiny v Tokiu.

Zda návrh projde, to se bude řešit v příštích dnech, olympijský výbor má své nejbližší zasedání už tento víkend, dá se ale očekávat, že záležitosti týkající se olympijského boxu bude MOV řešit až na svém dalším kongresu.