Tibor Rafael se narodil ve slovenském Komárnu, kde se v dorosteneckém věku začal věnovat boxu. Velmi brzy si jeho neobyčejného talentu všimli ve středisku vrcholového sportu RH Ústí nad Labem, kam Tibor narukoval na základní vojenskou službu. "Jednou se stanu mistrem světa, uvidíte!" Tenkrát sklidil shovívavé úsměvy svých kolegů vzpomíná jeho kamarád Gabriel Hencz.

Tibor Rafael v utkání mistrovství České republiky | Foto: ČTK

Později se ukázalo, že sebevědomému klukovi z Komárna se to málem podaří. Rafael v Ústí nad Labem zůstal až do roku 1995 a byli to jeho nejlepší boxerská léta. Za těch sedm let toho stihl opravdu hodně.

Největší úspěchy

1993 - MS Tampere 3.místo

1993 - ME Bursa 2. místo

1994 - Vítěz Světového poháru v Bangkoku

Trojnásobný vítěz Velké ceny Ústí nad Labem

Vítěz Memoriálu Václava Procházky Ostrava

Několikanásobný mistr ČSSR a ČR

Bohužel v roce 1995 udělal Tibor osudovou životní chybu, když odmítl odcestovat na MS do Berlína a vzdal se reprezentace a následně musel opustit ústecké středisko boxu a vrátil se do svého rodného Komárna. Možná kdyby nadále zůstal v Ústí, tak by se mu jeho sen o mistrovi světa i splnil. Samozřejmě, že boxu se věnoval i po odchodu do Komárna, a dokonce později se vrátil i do české extraligy, když tři roky boxoval za Opavu a dokázal vítězit díky svému neobyčejnému talentu, i když k zápasům nastupoval bez valného tréninku. Potom už šla jeho kariéra strmě dolů a když později boxoval mezi profesionály, tak se žádného výrazného úspěchu nedočkal.

Foto zdroj: https://www.fakt.pl/sport/sporty-walki/cialo-boksera-walalo-sie-na-smietniku/sbmd9b0#slajd-3

V roce 2014 z Komárna přišla smutná zpráva. Tibor Rafael umírá ve svých 44. letech na infarkt.

Co o něm řekl Svatopluk Žáček, předseda České boxerské asociace: „Byl to takový elegantní tanečník v ringu, jeho styl se velmi líbil a v Ústí nebo kdekoli jinde v republice se chodilo na Rafaela. Neznamená to ovšem, že by mu chyběly ostatní potřebné věci – byl na výši technicky i takticky, měl úder, byl houževnatý a uměl zaboxovat rovné utkání s mistrem světa nebo olympijským vítězem. Byl jedním z nejtechničtějších boxerů v Evropě,“

Zdroj: https://www.lidovky.cz/lide/pohnute-osudy-predcasny-odchod-boxerskeho-elegana.A160401_205103_lide_ELE